199k views
3 votes
If your mass is 20kg, and you stand on the scale (witch is your force), and the acceleration due to gravity is10m/s^2, what does the scale says your weight is?

User John In MD
by
7.2k points

2 Answers

3 votes

Answer:


\Huge \boxed{\mathrm{200 \ N}}

Step-by-step explanation:


\sf Weight \ (N)= mass \ (kg) * acceleration \ of \ gravity \ (m/s^2)


W=mg

Your mass is 20 kg.

The acceleration of gravity is approximately 10 m/s².


W=20 * 10


W=200

Your weight is 200 N.

User Atikul Gazi
by
7.4k points
4 votes
Weight = (mass) x (gravity)

= 200 Newtons.

(About 44 pounds. You're very skinny.)
User Jammo
by
7.5k points