224k views
4 votes
Find the volume of a sphere with a diameter 40 cm in length. Approximate pi as 3.14 and round your answer to the nearest tenth.

User Wingerse
by
7.8k points

1 Answer

3 votes
volume of a sphere : V = 4/3 * pi * r^3......and the radius (r) is half the diameter....so ur radius is (40/2) = 20
now lets sub
V = 4/3 * 3.14 * 20^3
V = 4/3 * 3.14 * 8000
V = 32,000/3 * 3.14
V = 100480/3
V = 33493.3 cm^3 <===
User Jeet Bhatt
by
7.7k points