115k views
15 votes
A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​

2 Answers

9 votes

Answer: 72

i looked it up it so it should be right

User Le Qs
by
4.4k points
1 vote

Answer:

1.92

Explanation:

to find the unit cost you just divide 5.76 by 3

5.76/3 = 1.92

User Mike Lee
by
4.6k points