179k views
4 votes
Leanne is getting a puppy her parents are building a play area to give a puppy a place to run. The play area will be in the shape of a rectangle with length of 25 feet and a width of 15 feet. If the total cost of the fence is $1440 what is the unit price of the fence per foot?

1 Answer

2 votes
the answer is to find perimeter not area because 15+15+25+25 is 80 and divide 1440 by 80 to get 18 so $18 is the answer.


User Sebastian Karlsson
by
8.0k points