40.1k views
4 votes
A right triangle has one angle that measure 23o. The adjacent leg measures 27.6 cm and the hypotenuse measures 30 cm. What is the approximate area of the triangle? Round to the nearest tenth. Area of a triangle = bh 68.7 cm2 161.7 cm2 381.3 cm2 450.0 cm2

2 Answers

4 votes
it A ( 68.7 cm2 ) hope that help guys

User Sactiw
by
6.3k points
5 votes

Answer:

Option B is the correct answer.

Explanation:

We have one side = 27.6 cm

Hypotenuse = 30 cm

Length of remaining side
=√(30^2-27.6^2)=11.76cm

Area of right angled triangle
=(1)/(2)* \texttt{Product of lengths of 2 sides other than hypotenuse}

Area
=(1)/(2)* 27.6* 11.76=161.7cm^2

Option B is the correct answer.

User Mohit Bhardwaj
by
6.9k points