155k views
4 votes
Danielle has a CD at crossland bank. she invest $22,350 for four years at 4.55% interest. compounded monthly. What is her ending balance? How much interest did she make?

User Camon
by
9.0k points

2 Answers

5 votes
$22,350 x 4.55% = $1,016.925 (interest per year)

$1,016.925 x 4 = $4,067.70 (amount of interest earned over 4 years)

$22,350 + $4,067.7 = $26,417.70 (ending balance)
User Michael Jasper
by
8.7k points
0 votes

Answer: Her ending balance is $26,703.837 and her interest is $4,353.837

Explanation:

First year,

p =22350 R = 4.55 T = 1

Interest = PRT/100

= 22350 × 4.55 × 1 / 100

=$1016.925

P = $22350 + $1016.925 = $23366.925

For the 2nd year,

I = $23366.925 × 4.55 × 1 / 100

=$1063.195

p= $23366.925 + $1063.195 = $24,430.12

For the 3rd year,

I = $24,430.12 × 4.55 × 1 / 100

= $1111.57

p = $24,430.12 + $1111.57 = $25,541.68

For the 4th year;

I = $25541.68 × 4.55 × 1 / 100

= $1,162.147

P = $ 25541.69 + $1,162.147 = $26,703.837

Therefore th ending balance is $26,703.837

Her compound interest is , $26,703.837 - $22350 =$4,353.837

User CHINTAN VADGAMA
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories