Answer:
Speed of current = 5 mph
Explanation:
Let u be the speed of boat and v be the speed of current.
A boat makes a 120-mile trip downstream in 3 hours.
120 = 3(u+v)
u + v = 40
It makes the return trip in 4 hours.
120 = 4(u-v)
u - v= 30
Adding both equations
u + v + u - v = 40+30
2u = 70
u = 35 mph
35 + v = 40
v = 5 mph
Speed of current = 5 mph