128k views
3 votes
Almonds cost $15.50 for 6 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.

User Rjss
by
7.6k points

1 Answer

5 votes
15.50 for 6 lbs......15.50/6 =  $ 2.58 per lb
User Squeegy
by
8.8k points

No related questions found