Answer: 40%
Explanation:
Given : Katie is selling lemonade for $1.50 per cup she decides to put them on sale for $0.90 .
i.e. Original price= $1.50 ; Price after discount= $0.90
Then, the Discount amount= Original price-Price after discount
= $1.50- $0.90=$0.60
Now, the percent discount will be :-

Hence, the required answer = 40%