68.8k views
5 votes
A 30 g bullet moving a horizontal velocity of 500 m/s comes to a stop 12 cm within a solid wall. (a) what is the change in the bullet's mechanical energy? (b) what is the magnitude of the average force from the wall stopping it?

User Skub
by
7.2k points

1 Answer

7 votes
m = 30 g = 0.03 kg, the mass of the bullet
v = 500 m/s, the velocity of the bullet

By definition, the KE (kinetic energy) of the bullet is
KE = (1/2)*m*v²
= 0.5*(0.03 kg)*(500 m/s)² = 3750 J
Because the bullet comes to rest, the change in mechanical energy is 3750 J.

The work done by the wall to stop the bullet in 12 cm is
W = (1/2)*(F N)*(0.12 m) = 0.06F J

If energy losses in the form of heat or sound waves are ignored, then
W = KE.
That is,
0.06F = 3750
F = 62500 N = 62.5 kN

Answer:
(a) 3750 J
(b) 62.5 kN

User Ulab
by
6.4k points