224k views
1 vote
A 1.5 lb package of seedless grapes costs $3.81. Round to the nearest

hundredth of a dollar. Find the unit price

User Curtybear
by
8.7k points

1 Answer

2 votes

A unit price of an object is simply the ratio of the total price of the object over the total mass, hence:

unit price = total price / total mass

unit price = $3.81 / 1.5 lb

unit price = $2.54 per pound

Answer:

$2.54

User Rockford Lhotka
by
7.7k points

Related questions