menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Bruce bought 2 books one book costs $4.00 more than three times the other. together , the two books cost him $72 . How much does each book cost?
asked
Sep 9, 2018
86.2k
views
4
votes
Bruce bought 2 books one book costs $4.00 more than three times the other. together , the two books cost him $72 . How much does each book cost?
Mathematics
high-school
Milind Dalvi
asked
by
Milind Dalvi
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
it is $15 for each book
Matt Morey
answered
Sep 12, 2018
by
Matt Morey
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
x+(3x+4)=72
4x+4=72
x=68
x=17
One book was 17 dollars and the other was 55.
Felix Rieseberg
answered
Sep 13, 2018
by
Felix Rieseberg
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 17, 2024
206k
views
Bruce bought two books one by one book cost four dollars more than three times the other together the two books cost $72
Pat Murray
asked
Feb 17, 2024
by
Pat Murray
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
206k
views
asked
Aug 17, 2016
106k
views
Bruce bought two books. One book costs $4.00 more than three times the other. Together, the two books cost him $72
Neoryder
asked
Aug 17, 2016
by
Neoryder
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
106k
views
asked
Sep 5, 2019
56.7k
views
Bruce bought two books one book cost $4.00 more than three times the other . Together, the two books cost him $72
Jason Coco
asked
Sep 5, 2019
by
Jason Coco
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
56.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity