86.2k views
4 votes
Bruce bought 2 books one book costs $4.00 more than three times the other. together , the two books cost him $72 . How much does each book cost?

2 Answers

6 votes
it is $15 for each book

User Matt Morey
by
8.3k points
7 votes
x+(3x+4)=72
4x+4=72
x=68
x=17
One book was 17 dollars and the other was 55.
User Felix Rieseberg
by
8.0k points