142k views
5 votes
7dozen pairs of padded work gloves $494.92 she correctly calculate the unit price and $13 and 56 at prepare for a expense report what is the correct unit price

1 Answer

3 votes
It is about $5.89 for one pair of work gloves. You divide 494.92 by 84 (7 dozen) and that is your unit price.
User SmRaj
by
7.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories