127k views
5 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce? choice

a.25 ounces of potato chips for $3.49 choice
b.45 ounces of potato chips for $4.79 choice a choice b the unit rates are equal. the unit rates cannot be determined?

User PatriceG
by
6.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

choice b

Explanation:

im smart

User Trkoch
by
7.3k points
5 votes
a. 25 ounces of potato chips for $3.49 => $ 3.49 / 25 ounce =

= $ 0.1396 / ounce < ---- unit rate

b. 45 ounces of potato chips for $4.79 => $ 4.79 / 45 ounces =

= $ 0.1064 / ounce. <---- unit rate

So, the answer is the unit rates are different, being the choice b, the lowest price per ounce.


User Greg Kelesidis
by
7.6k points