Given V = 7 m/s; Vx = 1.8 m/s.
Drawing a triangle, V becomes the hypotenuse and Vx becomes the adjacent side. From that image we derive the formula from the properties of a right triangle. We get cos x = Vx / V where x is the angle we are looking for. Substituting the given values to the formula, we get cos x = 1.8 m/s / 7 m/s = 0.257. x = cos^-1 (0.257) = 75 degrees