112k views
2 votes
Which is the least expensive per oz? 12 oz for $5.28 or 18 oz for $7.96. round to the nearest cent?

User Hollywood
by
8.2k points

2 Answers

5 votes
5.28 / 12 = 0.44 per oz
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz

technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.
User BlackCow
by
8.3k points
1 vote

Answer:

We see that both of them cost equal.

( As they are approximately of the same cost in cents)

Explanation:

1)

12 oz for $ 5.28

This means that the rate of 1 oz is:

$ 5.28/12= $ 0.44

Also we know that 1 dollar= 100 cents.

This means that: $ 0.44= 44 cents.

Hence, cost of 1 oz is: 44 cents.

2)

18 oz for $ 7.96

This means that the rate of 1 oz is:

$ 7.96/18= $ 0.4422 cents

Also we know that 1 dollar= 100 cents.

This means that: $ 0.4422= 44.22 cents.

Hence, cost of 1 oz is: 44 cents.

Both are of same cost.

User Charma
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.