226k views
5 votes
Dimensional analysis a gas station is charging $12.99 per gallon of gas what would be the price for a liter of gas

1 Answer

5 votes
So you would do 12.99 / 4 which = about 3.25 per liter of gas
User Electrotype
by
7.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.