104k views
2 votes
strawberries cost $2 per pound and gets 20% discount on the total cost. How much does Kate pay for the strawberries?

User Rob Kraft
by
7.7k points

2 Answers

7 votes
We need to calculate the rate Kate pays, not the actual amount.

If the normal price is $2/lb and there is a 20% discount, then Kate pays

($2/lb)(0.80) = $1.60/lb for the berries.
User Jacksonakj
by
7.0k points
4 votes
2 x 0.20 = 0.40

2.00 - 0.40 = $1.60.
User Porlune
by
6.6k points