43.4k views
5 votes
An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00. How much would 6 reams of paper cost at this rate?

2 Answers

2 votes
4 reams cost $10 so if you divide 10 by 4 you get 2.5 and 2.5 multiplied by 6 is $15 
User KarelPeeters
by
7.9k points
3 votes
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 Hope this helps
User Kobius
by
7.7k points