Answer : The sample of
effuses in, 350 seconds.
Solution : Given,
Effusion time of
= 220 s
Molar mass of
= 28 g/mole
Molar mass of
= 71 g/mole
Rate of effusion : It is defined as the volume of gas effused in a given time 't'.
Formula used :

Or,
Rate of effusion : It is defined as the rate of effusion is directly proportional to the square root of the mass of the gas.

From the two expressions, we conclude that the relation between the time and the mass of gas is,

or,
.........(1)
where,
= molar mass of
gas
= molar mass of
gas
= time of effusion of
gas
= time of effusion of
gas
Now put all the given values in equation (1), we get

By rearranging the terms, we get

Therefore, the sample of
effuses in, 350 seconds.