147k views
3 votes
A store sells a floor lamp for 73.99. The store is having a sale that reduces the lamps price by 35%.How much does the lamp cost during sale?

User Zamuka
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

73.99 * 0.30 = 22.197 = $22.20

73.99 - 22.20 = 51.79

Lamp is $51.79

User DeSelby
by
6.6k points