Answer:
Mass of the cart = 146 kg
Step-by-step explanation:
A cart is pulled by a force of 250 N at an angle of 35° above the horizontal.
The cart accelerates at 1.4 m/s² horizontally.
Horizontal force = Fcosθ = 250 cos35° = 204.79N
We have F = ma
Substituting
204.79 = m x 1.4
m = 146.28 kg = 146 kg
Mass of the cart = 146 kg