Answer:
Option B. is the correct option.
Explanation:
The circular base of a cone has a radius of 5 cm. The height of the cone is 12 cm. Slant height of the cone is 13 cm.
We have to calculate the approximate surface area of the cone.
Since we know Surface area of a cone = Area of circular base + lateral area of the cone
Now Surface area of a cone = πr² + πrl = πr(r + l)
By putting the values of the dimensions of a cone in the formula.
S.A. = π (5² + 5×13) = 3.14×(25 + 65) = 3.14×(90) = 282.60 ≈ 283 cm²
Therefore, Option B is the correct option.