46.4k views
5 votes
Find the length of the major axis of​ earth's orbit using​ kepler's third law and the fact that​ earth's orbital period is 365.256 days. use gequals

User Matt Wrock
by
7.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

The answer is 299,351,000.

Step-by-step explanation:

That other guy is 100% wrong.

User Ashtom
by
7.1k points
3 votes
Kepler`s Third Law:
P² = a³
P is a period of the orbit ( in years ) so 365.256 days = 1 year,
a is a semi major axis.
1² = a³
a = 1 AU ( astronomical unit ) = 149,597,870.7 km
Major axis = 149,597,870.7 km · 2 = 299,195,741.4 km
User Antoine Thiry
by
7.4k points