354 views
2 votes
Samuel order four did from an online music stores. Each dvd cost 9.99$. He has a 20% discount code and sales tax is 6.75%. What is the total cost of the order

User Chatura
by
7.0k points

2 Answers

4 votes
If Samuel ordered 4 DVDs at $9.99 each then you multiply $9.99 x 4= $39.96.

Then you need to remember the 20% discount $39.96 - 20%= $39.96 x .20= 7.99 (if you need to show your work) Then subtract $7.99 from $39.96=$31.97

Next you have to factor in the tax. $31.97 + 6.75% = $31.97 + 2.16= $34.13 for Samuel's total order
User Kap
by
7.6k points
1 vote

multiply 4 by 9.99 for cost of the 4 dvd's

9.99 *4 = 39.96

20% discount is: 39.96 *0.20 = 7.99

39.96 - 7.99 = 31.97

now add the sales tax:

31.97 * 1.0675 = 34.13

total cost is $34.13

User VvdL
by
7.8k points