menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Chris is planning a party for 15 of his friends where he plans to serve chips and salsa. Each 16 oz. jar of salsa is on sale for $3.00 and he plans to purchase 3 jars. If each guest eats 3 oz. of salsa,
asked
Apr 11, 2018
93.7k
views
0
votes
Chris is planning a party for 15 of his friends where he plans to serve chips and salsa. Each 16 oz. jar of salsa is on sale for $3.00 and he plans to purchase 3 jars. If each guest eats 3 oz. of salsa, how much will the salsa cost per guest?
Mathematics
middle-school
Uzo
asked
by
Uzo
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
around 56 cents because if 16 oz is 3 dollars, 1 oz would be worth (16/3) .1875 and to get 3 oz you would do .1875 *3 which is .5625 which is 56 cents. you would do three oz because that is how much each guest ate
Hauwa
answered
Apr 18, 2018
by
Hauwa
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.1m
questions
10.7m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org