224k views
0 votes
A bag contains 16 green marbles, 12 red marbles, 15 white marbles, and 7 black marbles. What is the probability of drawing a green marble out of the bag? A. B. C. D.

1 Answer

6 votes

the probability will be
(desired \space\ outcomes)/(total \space\ possible \space\ outcomes)



desired=green=16

total possible=all marbles=16+12+15+7=50

probability=
(16)/(50)=32%


it's a 32% probability to get a green marble

User Ubik
by
6.5k points