4.0k views
15 votes
Kayla bought 16 bagels.She paid a total of $20.Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or 1.25.​

User Weston
by
4.6k points

1 Answer

6 votes
Cost divided by number of items equals each items cost
20/16= 1.25
$1.25
User Touv
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.