47.6k views
4 votes
The formula d = rt gives the distance traveled in time t at rate r. A delivery truck drives for 1.5 hours and travels 76 miles.   

What was the average speed of the truck?
a.38 miles per hour
b.50.7 miles per hour
c.74.5 miles per hour
d.114 miles per hour

2 Answers

3 votes
d = rt
so now you plug in all the numbers with the given information you have
(76) = r(1.5)
start from the variable side
1.5r = 76
1.5r/1.5 = 76/1.5r
r = 50.7
so your answer will be
B.) 50.7 miles per hour
User Rtviii
by
6.7k points
2 votes
76=r(1.5)
76/1.5=r(1.5)/1.5
50.7=r

B. 50.7 miles per hour
User Omnomnom
by
7.5k points