176k views
4 votes
If 3 tons of flower bed mulch cost $480, what is the price per pound?

1 Answer

0 votes
1 ton = 2,000 pounds
3 tons = 6,000 pounds
$480/6,000 = 0.08
per pound is $0.08

No related questions found