menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Ahmed pays 2.10 for 5 and 1/4 lb of bananas Janelle pay $3.25 for 6 and 1/2 lb of bananas which is the better buy why
asked
May 5, 2018
143k
views
1
vote
Ahmed pays 2.10 for 5 and 1/4 lb of bananas Janelle pay $3.25 for 6 and 1/2 lb of bananas which is the better buy why
Mathematics
middle-school
NikiC
asked
by
NikiC
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
6.5 lbs of bananas was the better deal because they were $.50 per lb. the other ones were over a dollar per lb.
Tony Gibbs
answered
May 10, 2018
by
Tony Gibbs
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 11, 2016
71.1k
views
Janelle made a fruit cake using bananas and apples. forty percent of fruits are bananas. if she used a total of 120 fruits, how many apples should she use?
Ljdyer
asked
Dec 11, 2016
by
Ljdyer
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
71.1k
views
asked
Oct 26, 2016
48.0k
views
Janelle made a fruit cake using bananas and apples. Forty percent of fruits are bananas. If she used a total of 120 fruits, how many apples should she use
Krisnik
asked
Oct 26, 2016
by
Krisnik
8.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
48.0k
views
asked
May 2, 2018
78.4k
views
janelle made a fruit cake using bananas and apples. forty percent of fruits are bananas. if she used a total of 120 fruits, how many apples should she use?
Bharath Pabba
asked
May 2, 2018
by
Bharath Pabba
7.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
78.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity