28.8k views
0 votes
the reduced play sells cranberries in bulk for $2.50 per pound the store also sells 8 oz of package of cranberries for $1.50 which buys better

User Jeff Wight
by
7.7k points

1 Answer

4 votes
The 8 oz for $1.50

Cost/Measurements
1 pound = 16 onces

$2.50/16 oz= about 16 cents per ounce
$1.50/8 oz= about 19 cents peronce

User AdamSkywalker
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories