66.9k views
1 vote
The cost of 16 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges? The cost for 4 dozen oranges is $ ?

User Codus
by
7.5k points

1 Answer

5 votes
4 dozen equals to 48 pieces
48 ÷ 16 = 3
Therefore, the cost for 4 dozen oranges is $3
User Cameron Chapman
by
7.8k points

No related questions found