218k views
5 votes
How long would it tak a bus traveling 50 km/h to travel 125 km?

User Slanecek
by
7.4k points

2 Answers

7 votes
it will take 2.5 hours

125km / 50km/h = 2.5h to go 125 km
User CSTobey
by
7.5k points
3 votes

Answer: It will take the bus 2.5 hours to travel 125km at 50km/h.

Explanation:

Hi, to answer this question we have to analyze the information given.

  • Speed: 50km/h
  • Distance: 125km

So, to find the time we have to divide the distance by the speed:

We have to apply: time = distance/speed

Replacing with the values given:

Time = 125 / 50 = 2.5 hours

It will take the bus 2.5 hours to travel 125km at 50km/h.

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

User Vlad Grigorov
by
7.3k points