113k views
5 votes
On Call 3.5 hours: $10 Talk Time 1/2 hours: $1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each company?

1 Answer

1 vote
On Call's unit rate is about $2.86 per hour, since $10/3.5 hours= $2.86/1 hour
Talk Time's unit rate is about $2.50 per hour, since $1.25/0.5 hours= $2.50/1 hour
User Roee E
by
7.9k points

No related questions found