77.7k views
0 votes
The volumes of soda in quart soda bottles are normally distributed with a mean of 32 ounces and a standard deviation of 1.2 ounces. what percentage of soda bottles will have a volume less than 31.46 ounces

2 Answers

1 vote
The answer for this question is 70%
User Mark Cranness
by
7.0k points
6 votes

Answer:

32.64%

Explanation:

Let's define the random variable X in the following way:

X: the volume of a soda in a quart soda bottle. We know that X is normally distributed with a mean of 32 ounces and a standard deviation of 1.2 ounces, i.e.,


\mu = 32 ounces


\sigma = 1.2 ounces

The normal density function for a random variable with a mean of 32 and a standard deviation of 1.2 is given by


f(x)=(1)/(√(2\pi )1.2) \exp[-((x-32)^(2) )/(2(1.2)^2) ]

and we need to calculate the following probability


P(X\leq 31.46), this probability is given by


P(X\leq 31.46) =\int\limits^(31.46)_(-\infty) {(1)/(√(2\pi )1.2) \exp[-((x-32)^(2) )/(2(1.2)^2) ]} \, dx = 0.3263552

you can use a computer to calculate this probability or a table from a book. You can use the following instruction in the R statistical programming language for example

pnorm(31.46, mean = 32, sd = 1.2) with give us 0.3263552, then,

the percentage we are looking for is (0.3263552)(100)=32.64.

User Bhagyesh Dudhediya
by
7.1k points