134k views
5 votes
True or false? on average, 20% of the emergency room patients at greenwood general hospital lack health insurance. in a random sample of 4 patients, the probability that only one patient will be uninsured is 0.4096.

User BlueBoy
by
6.5k points

1 Answer

1 vote

To solve this, we use the binomial probability equation.

P = [n! / (n – r)! r!] p^r * q^(n – r)

where n is the total number of sample patients = 4, r is the number of uninsured patients = 1, p is probability of being uninsured = 0.20, q is 1 – p = 0.80

Calculating for probability P:

P = [4! / (4 -1)! 1!] 0.20^1 * 0.80^(4 – 1)

P = 0.4096

Answer:

True

User Matthew Baker
by
6.6k points