173k views
0 votes
One pound of grapes costs $1.55. Which equation correctly shows a pair of equivalent ratios that can be used to find the cost of 3.5 pounds of grapes?

A First one
B second one
C third one
D last one

One pound of grapes costs $1.55. Which equation correctly shows a pair of equivalent-example-1
One pound of grapes costs $1.55. Which equation correctly shows a pair of equivalent-example-1
One pound of grapes costs $1.55. Which equation correctly shows a pair of equivalent-example-2
One pound of grapes costs $1.55. Which equation correctly shows a pair of equivalent-example-3
One pound of grapes costs $1.55. Which equation correctly shows a pair of equivalent-example-4
User Nodemon
by
7.7k points

2 Answers

1 vote
1.55 / 1 = x / 3.5....$ 1.55 to 1 lb = $ x to 3.5 lbs

first one <==

it could have also been : 1 / 1.55 = 3.5 / x...but that is not an answer choice
User Kevin Jung
by
7.9k points
6 votes

Answer:

A

Explanation:

One pound of grapes costs $1.55. To find the amount x of 3.5 pounds of grapes we would have to multiply 1.55 by 3.5. This would give us the amount x we would have to pay for them.

If we examine the 4 equivalent radios shown in the pictures, we will see that the first one correctly shows this equivalency.


(1.55)/(1) = (x)/(3.5)

The other 3 pictures show radios that would give us x = 3.5 / 1.55 (second and third) or x = 1.55 / 3.5 (fourth picture).

Therefore, the correct answer would be a)

User Leonidos
by
7.0k points