Answer:
Explanation:
How it works
For parents
For teachers
Honor code
savageluzti avatar
savageluzti
12/14/2017
Mathematics
High School
answered
A bicyclist started riding at 8:00 A.M. The diagram below shows the distance the bicyclist had traveled at different times. What was the bicyclist's average rate of speed in miles per hour?
8:00 A.M. <--- 4.5 ---> 8:18 A.M. <------ 7.5 ------> 8:48 A.M.
The average rate of speed is ___ miles per hour.
2
SEE ANSWERS
Answer
4.0/5
15
eliho
Beginner
1 answer
6 people helped
Average rate of speed is equal to total distance divided by the total time. the total distance is equal to 4.5+7.5, or 12 miles. The total time from 8:00 to 8:48 is 48/60 of one hour. 12*60/48=15 miles per hour
Smenevacuundacy and 21 more users found this answer helpful
THANKS
15
4.0
(6 votes)
Answer
5.0/5
7
Alleei
Virtuoso
4.8K answers
20.6M people helped
Answer : The bicyclist's average rate of speed in miles per hour is 15 mile/hr.
Explanation:
Average rate if speed : It is defined as the ratio total distance to total time.
Formula used :
As per question,
Total distance traveled by bicyclist = 4.5 mile + 7.5 mile = 12 mile
Total time taken by bicyclist = (8:48 A.M - 8:00 A.M) = 48 min = 0.8 hr
conversion used : ( 1 hour = 60 minute)
Now put all the given values in the above formula, we get the bicyclist's average rate of speed in miles per hour.
Therefore, the bicyclist's average rate of speed in miles per hour is 15 mile/hr.