58.8k views
2 votes
A car drives horizontally off the edge of a cliff that is 40.8 m high. the police at the scene of the accident note that the point of impact is 121 m from the base of the cliff. how fast was the car traveling when it drove off the cliff?

User Rab
by
7.9k points

1 Answer

2 votes
Fall time machine:
t = √ (2*H/g) = √ (2*40.8 / 9,8) ≈ 2.9 s
Horizontal movement:
S = V₀*t
Speed:
V₀ = S / t = 121 / 2.9 ≈ 41.7 m/s or 150 km/h

User Daniel Walker
by
6.7k points