220k views
4 votes
A package of 10 cans of soup costs $14. An individual can costs $2. You need at least 25 cans. Find You decide to buy 3 packages of 10 cans. How much do you pay for each can?the price of each combination of items.You decide to buy 3 packages of 10 cans. How much do you pay for each can?

1 Answer

2 votes

1. So we need to find the total price of buying 25 cans, therefore:

buy 2 packages of 10 cans

cost = 2 * $14 = $28

buy 5 individual cans

cost = 5 * $2 = $10

total cost = $28 + $10 = $38

2. If we are to buy 3 packages of 10 cans, the payment for each can would simply be:

payment for each can = $14 / 10 = $1.4

User Ferry
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories