106k views
3 votes
Bananas cost $0.70 each, and peaches cost $0.90 each. If you want to spend exactly $21.20 at the stand and you need to buy 11 bananas, how many peaches can you buy? Write an equation in standard form modeling this situation then see how many peaches you can buy. Let be represent the number of bananas you buy and p represent the number of peaches you buy. [2 points]

Standard Form Equation: _______________________
p = ________

User Tinydan
by
7.7k points

1 Answer

2 votes
0.7b+0.9p = 21.2 is the equation.

You can buy 15 peaches, P = 15.

Plugging 11 in for b (equation above), you have spent $7.70 on bananas. Subtract this number from $21.20 to find that you have $13.50 left over for peaches. Divide 13.5 by 0.9 (since peaches cost 90 cents each), and your answer is 15.

With $21.20, you can buy 11 bananas and 15 peaches.
User Dafan
by
7.6k points