menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit price of ketchup c, which sells for $2.49 per 36 oz. bottle
asked
May 23, 2018
74.6k
views
5
votes
Find the unit price of ketchup c, which sells for $2.49 per 36 oz. bottle
Mathematics
high-school
Zantafio
asked
by
Zantafio
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Divide 2.49 by 36 and you'll get the unit price
Mark Harwood
answered
May 24, 2018
by
Mark Harwood
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
The price of one ounce of ketchup can be represented as:
total cost/number of oz
2.49/36
0.069
Rounding to the nearest cent:
$0.07
Hope this helps!
CampSafari
answered
May 27, 2018
by
CampSafari
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 5, 2017
151k
views
A 10-oz bottle of ketchup costs $1.59. If the unit rate stays the same, how much should a 16-oz bottle cost?
Nick Knowlson
asked
Nov 5, 2017
by
Nick Knowlson
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
151k
views
asked
May 28, 2017
32.3k
views
An 8-oz bottle of ketchup costs $1.39. If the unit rate stays the same, how much should a 14-oz bottle cost?
Gabrielhpugliese
asked
May 28, 2017
by
Gabrielhpugliese
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
32.3k
views
asked
Feb 8, 2018
181k
views
An 8-oz bottle of ketchup costs $1.39. If the unit rate stays the same, how much should a 14-oz bottle cost? $0.79 $2.43 $2.78 $1.45
Shubhan
asked
Feb 8, 2018
by
Shubhan
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
181k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org