218k views
3 votes
A 2.26 m solution of koh is prepared. calculate the moles and mass of solute present in a 15.2 ml... a 2.26 m solution of koh is prepared. calculate the moles and mass of solute present in a 15.2 ml sample of this solution.

1 Answer

2 votes

The number of moles can simply be calculated by the product of Molarity and Volume in L, therefore:

number of moles = (2.26 moles / L)* 0.0152 L

number of moles = 0.0344 moles

The molar mass of KOH is 56.11 g/mol, therefore the mass is:

mass = 0.0344 moles * 56.11 g/mol

mass = 1.93 g

User Svetlozar
by
7.7k points