menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
what is the correct math operation to determine the price per ounce (unit price) for the 6-pack of 12-ounce cans priced at $1.69.
asked
Feb 23, 2018
162k
views
5
votes
what is the correct math operation to determine the price per ounce (unit price) for the 6-pack of 12-ounce cans priced at $1.69.
Mathematics
college
Ajith P Mohan
asked
by
Ajith P Mohan
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
unit price per oz......6 pack of 12 oz cans priced at 1.69
first, we find total oz by multiplying ...(6 * 12) = 72 total oz
now we divide 1.69 by 72 oz to find price per oz
1.69/72 = 0.0234 rounds to 0.02 (or 2 cents) per oz <=
Eduard Brokan
answered
Mar 1, 2018
by
Eduard Brokan
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org