193k views
4 votes
Alana and Petra go to a used book sale, where every book is the same price. Alana buys 5 books and Petra buys 4 books. They run into their friend Angus, who really loves to read, and discover that he has bought 19 books. Angus received a $10 discount, but he still spent $5 more than Alana and Petra combined. How much does one book cost?

1 Answer

3 votes
Alana and petra- 9*1.5=13.5 angus- 19*1.5=28.5-10=18.5   each book is $1.50
User Xing Shi
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories