20.5k views
3 votes
Bruce owns a small grocery store and charges $4.75 per pound of produce. If a customer orders 5 pounds od produce how much does bruce charges the customers?

User Macmade
by
8.5k points

1 Answer

2 votes
he charges 4.75 per lb....

so 5 lbs would cost (5 * 4.75) = $ 23.75 <==
User Nurikabe
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories