16.3k views
0 votes
The 26-oz jar of chocolate fudge costs $3.12. The 16-oz jar costs $2.40. How much can you save on each ounce by choosing the better buy?

User Bajji
by
9.9k points

1 Answer

2 votes
the 26 jar is $0.12 per oz and the 16 jar is $0.15 per oz. I think the answer is you save $.03 by buying the 26 oz jar.
User Ptownbro
by
7.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories