197k views
5 votes
If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25, how much would 1 lb. of candy cost

User Basant
by
8.0k points

1 Answer

6 votes

Its cross-multiplication. 20.25 times 1 divided by 3 3/4 = 5.4 -(answer)

User Jackson Tale
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories