199k views
5 votes
Which of the following best describes the unit price of an 8-ounce bag of walnuts? It is the number of ounces that can be bought for $1. It is the price of one ounce. It is the price per ounce multiplied by 8. It is 8 divided by the price of the bag.

2 Answers

4 votes

Answer:b

Step-by-step explanation:

User Sergio B
by
8.4k points
6 votes
You would divide the total price by the number of ounces.
Your equation would be 1 divided by 8.
This leaves you with 0.125 per ounce.
User Mark Erickson
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.